Nie odkryję Ameryki jeśli napiszę, że wszyscy ludzie przywiązują dużą wagę do tego jak mieszkają albo jak pragnęliby mieszkać. Nieustannie coś dostosowują, odnawiają, aranżują aby ulepszyć standard warunków mieszkalnych, w których przyszło im żyć. Często kupują także obfitość różnorodnych rzeczy, jakie trzyma się w lokalu, są to nie tylko rzeczy osobiste jak ubrania ale i mające większą wartość jak meble czy sprzęt elektroniczny. Takie przedmioty kosztują często kolosalne sumy pieniędzy i większość ludzi przez długi czas musi na nie zbierać albo latami spłacać raty za wzięte na ich zakup kredyty.

Niestety, wszystko co mamy w mieszkaniu można niespodzianie stracić. To niezwykle bolesna alternatywa, z tego powodu staramy się o niej nie główkować i nabywamy kolejne rekwizyty, których wielokroć wcale nie potrzebujemy. Lecz statystycznie rzecz biorąc zawsze na kogoś trafi jakiś pożar, powódź bądź najbardziej prozaicznie złodzieje wyniosą nam połowę mieszkania w czasie gdy jesteśmy na urlopie. Duża część naszego dobytku jaki z takim samozaparciem kolekcjonowaliśmy przez długi czas może nagle po prostu wyparować.

Jedynym logicznym zabezpieczeniem przed takimi incydentami losu może być chyba tylko ubezpieczenie mieszkania od następstw pechowych zbiegów okoliczności. To co objęte jest ubezpieczeniem jak również wielkość stawki różnić się mogą dość znacznie w zależności od tego u jakiej firmy ubezpieczeniowej zechcemy wykupić polisę. Jakkolwiek pomijając już kwestię wyboru konkretnego ubezpieczyciela nieomal zawsze obowiązujący jest proces wyceny majątku jaki posiadamy bo od niniejszego kryterium zdeterminowana jest wielkość polisy i składki ubezpieczenia. W końcu żadna firma ubezpieczeniowa nie wypłaci nam odszkodowania za inwentarz, którym wcale nie dysponowalibyśmy. Jeżeli mieszkasz np. w województwie śląskim a chcesz ubezpieczyć nieruchomość to potrzebujesz dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej wycenę od rzeczoznawcy majątkowego, którego zakres działalności to wycena nieruchomości na woj. śląskie (ponieważ poprawna wycena nieruchomości opiera się również na dobrej znajomości lokalnych uwarunkowań).

Przed ratyfikowaniem polisy potrzeba wnikliwie przeczytać co ona dokładnie obejmuje żeby nie okazało się, że zapłata zadośćuczynienia nastąpi tylko jeśli wystąpią konkretne wyjątkowo mało prawdopodobne okoliczności. Chyba oczywiste jest, że firmy ubezpieczeniowe chcą także zarobić i nie są to bynajmniej jakieś instytucje charytatywne. Mnóstwo ludzi nie rozumie zagmatwanego żargonu prawnego którym zapisane są umowy zatem korzystnie jest zapytać kogoś obeznanego w tej materii co formalnie mamy zamiar podpisać.