W obecnych czasach każdy nowoczesny gabinet stomatologiczny zatrudnia wysoko wykwalifikowany personel. Personel medyczny w gabinecie to nie tylko lekarz, ale również asystentka stomatologiczna, a przede wszystkim higienistka.

Coraz rzadziej spotykamy w duecie z lekarzem panie z tak zwanego przyuczenia. Aktualnie od średniego personelu medycznego wymaga się stosownych dokumentów uprawniających do wykonywania zawodu. Warto wiedzieć, ze asystentka stomatologiczna to nie to samo co higienistka. Asystentka stomatologiczna to osoba, która współpracuje z lekarzem dentystą (więcej). Pomaga mu bezpośrednio, coraz częściej w pracy na cztery ręce. A wiec aktywnie uczestniczy w zabiegach wykonywanych na pacjencie. Jest odpowiedzialna za przygotowanie miejsca pracy, za higienę i narzędzia oraz dokumentacje medyczna. Doświadczona asystentka ułatwia i przyspiesza pracę lekarza. Młodzi lekarze coraz częściej przyznają, ze praca bez wykwalifikowanej asystentki jest znacznie trudniejsza i wydłuża czas wykonywanych zabiegów.

Inaczej sprawa się ma jeżeli chodzi o higienistkę stomatologiczną. Higienistki są znacznie bardziej wykwalifikowane od asystentek. Higienistka ma kwalifikacje do wykonywania zabiegów profilaktycznych na pacjencie. Ważne jest by wiedzieć, ze tylko i wyłącznie na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty. Do zabiegów profilaktycznych zalicza się zabiegi z zakresu higienizacji. Scaling, piaskowanie, fluoryzacja lakierowanie, a nawet lakowanie zębów.

Higienistka zajmuje się również promocją zdrowia. Czyli potrafi profesjonalnie przeprowadzić instruktaż higieny jamy ustnej i dobrać odpowiednia technikę szczotkowania. W profesjonalnych i nowoczesnych gabinetach, higienistka powinna być pierwszą osobą, do której trafia pacjent. Dopiero po profesjonalnej higienizacji pacjent powinien być kierowany na dalsze leczenie do lekarza dentysty.